Nikotyna

nikotynaCzłowiek przemęczony przede wszystkim wymaga warunków umożliwiających odprężenie psychiczne, sprzyjających regeneracji komórek ośrodkowego układu nerwowego. Dym tytoniowy jest silną trucizną właśnie dla układu nerwowego. Na przykład nikotyna hamuje oddychanie komórek kory mózgowej. Wynika to z porażającego działania nikotyny na oddychanie wewnątrzkomórkowe. Palenie tytoniu doprowadza wielu ludzi do nałogu, który jest przede wszystkim ciężkim schorzeniem układu nerwowego. Palacz tytoniu staje się na tyle niewolnikiem swego nałogu, że nie jest w stanie normalnie pracować, żyć i odpoczywać bez palenia. Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym działa intensywnie na mięśnie gładkie biegnące w cieniutkich ścianach naczyń tętniczych. Pod jej wpływem naczynia krwionośne ulegają skurczowi. U palacza wzrasta ciśnienie krwi, przy tym może ono ulegać raptownym i częstym zmianom. U osób przemęczonych, u których występuje zwiększony poziom cholesterolu we krwi i na tym tle zapoczątkowane zostały zmiany sklerotyczne naczyń krwionośnych, palenie tytoniu może okazać się czynnikiem przyspieszającym powstawanie miażdżycy tętnic. A więc ogólnego starzenia się ustroju.

Comments are closed.

  • Gdy nadejdzie lato…

    Lato to pora roku, na którą zazwyczaj wyczekujemy z niecierpliwością. Wszystko dlatego, że pogoda sprzyja większej aktywności, co przekłada się zwykle również na lepsze samopoczucie. Z kolei lepsze samopoczucie to większa otwartość na nowe możliwości, na realizowanie planów i zamierzeń.
  • Idealny manicure – od czego zacząć?

    W ostatnich latach szalenie popularny stał się manicure hybrydowy. Co prawda trzeba posiadać do jego wykonania specjalne urządzenia, jednak ich cena w ostatnim czasie znacząco spadła i dzisiaj możemy spokojnie w domu przeprowadzić taki zabieg, który u kosmetyczki może być nawet dość kosztowny w zależności …